Tak jsme se vrátili  z  Wieselburgu, kde posuzovala  milá  postarší   rozhodčí,  paní Kirschbichler, ale ne Haidy, jak jsme si mylně mysleli, ale jménem  Steffi. Tyto rozhodčí  se odlišují nejenom  jménem, ale i věkem.  Původně jsme si mysleli, že nás bude posuzovat stejná rozhodčí, která posuzovala ve Welsu   jako náhradní rozhodčí  za paní Ubrovou.
Počasí bylo nádherné a tak jsme měli krásnou jarní náladu.
Je až neuvěřitelné, jak  se  v Rakousku věří  lidem a jak je všude čisto.  Až do noci byly otevřené haly, s přeplněnými  stánky zboží a nikde ani živáčka, který by to hlídal.V Čechách si to nedovedu představit, protože ještě dost lidí je zkaženo z dob socializmu a uvažují, „co je doma, to se počítá“. Rakouští obyvatelé uvažují „co není v domě, není pro mě“.  Až po půlnoci byly haly uzamčené a záchodky otevřené.
A nyní k samotné výstavě. Nebylo by překvapením, kdyby na výstavu nepřijela pí. Vlčková s dcerou pí.Vaníčkovou a manželé MVDr.Vlčkovi.
Ve třídě mladých v  malých špicech vyhrál na plné čáře  krásný pes BARNY,  majitelů  MVDr. Vlčkových, který získal CAJC   a z fen CARMELITA  chovatelky a majitelky  K. Vaníčkové, která získala CACA, CACIB a BOB.  V odpoledních soutěžích  stanul BARNY na 2. místě Nejlepší mladý pes a CARGO získal  1. místo BIG.   GRATULUJEME !!!
Paní rozhodčí hned z počátku, při nástupu trpaslíků, kterých se sešlo  10 řekla (přihlášeno 13), že  má ráda nesestříhané špice. Proto za Res. CACA , které získali naši  „ostříhanci“ GOLDY  a SNOOPY jsme velmi rádi. Toto ne příliš lichotivé pojmenování  pro střihově upravené pomeraniany používají někteří chovatelé špiců, tak proč jej nepoužívat. Je to kratší a mě nevadí. Tak tedy  někteří  ostříhanci  např. krásný pes až z Běloruska  EROSHKA,  dopadl daleko hůř, než naši psi, neboť mu byl vytknut nejen   střih  (který byl ovšem perfektní), ale i  zadní nohy do X a získal SG.  V našem chovu je tento nedostatek  zcela běžný i u šampionů.  Jinak to byl podle mě pes  zcela bez konkurence !!!
Přirozený nebo ostříhaný špic  je  vskutku  věcí  vkusu každého rozhodčího.V Rakousku  je jen  velmi malá základna chovatelů špiců a snad  žádný chovatel pomeranianů. Ale čím dál víc tam jezdí  mimorakoušští  chovatelé a majitelé  právě s těmi ostříhanými pomeraniany, protože z 10 nastoupených  trpaslíků byli pouze dva nesestříhaní (takže  s převahou 8 : 2).    S  přibývajícími  pomeraniany a jejich mezitypy ve střední Evropě je tento  novodobý trend se střihově upravenými pomeraniany nezadržitelný a je to jen otázka času, kdy se na toto plemeno bude pohlížet jinak,  než jak se pohlíželo doposud  na německé trpasličí špice. A to i v Rakousku  (viz
oskenovaný obrázek z rakouské knížky Hunderassen in Österreich, která byla volně dostupná na stole, vydaná roku 2003). Na těch nejvyšších  Evropských a Světových výstavách  se bohudík ostříhanci již  zabydleli a  právě tam zas naopak jen ojediněle  najdeme pouze   načesaného  pomeraniana s mininimální střihovou úpravou ( na tlapkách, uších a zástřihem pod ocasem). I  na tuto skutečnost si budou muset starší  a  konzervativní rozhodčí  pomalu  zvykat  (jako v životě na každou novinku) a to  jak  na Českých a tak i  na  Slovenských mezinárodních i národních výstavách. 
Nezmění-li se myšlení některých  rozhodčích,  zůstaneme  jako doposud od výstavní  Evropy odstřiženi a jako doposud  k nám žádný chovatel z EU na výstavu nepřijede! Budou se rozdávat tituly jen českému odchovu. Vznikne další varieta  „český špic“. A možná to tak někomu  i  vyhovuje.
Nám tedy ne !!!
Žijeme ve velké EVROPĚ  a  uzamčené Československo, ve všech směrech, jsme již zažili dost dlouho!!!

pro zvětšení klikněte na fotografii 

Pro zvětšení klikněte
Goldy jede na výstavu Výstavní hala Perfektně připravené kruhy
     
Aréna pro soutěže Snoopy čeká a Eroshka jde do kruhu Goldy a paní rozhodčí vpravo
     
   
  Určitě nějaký pohár bude náš ... a byl  
     
Cargo - krásně učesaný CACA EROSHKA - ostříhanec Ivanhoe kulantně upraven
Snoop Res.CACA Splendido - ostříhanec CACA Soustředění GOLDY
     
CAJC v malých špicech CARGO získal CACA,CACIB,BOB a BIG Eroshka Yarak-Yaran z Běkoruska res. CACA