Pomeranian, který je větší než 23 cm a více, je a  stále   zůstává   pomeranianem
a nemůže se stát  nikdy malým německým špicem.

Bohužel pouze  jen papírově

Pomeranian,  který je větší než 23 cm, je a zůstává stále  plemenem  pomeranian.  Jak vidíte dole na  fotografiích,   zúčastňuje se  prestižních výstav  v USA   a  vyhrává !!!  i  když se  v  americkém  standardu  píše, doporučená   váha  kolem  3  kg, tito větší  "drobečci" mají určitě kolem  4 kg, což  odpovídá  evropskému standardu malého německého špice. Ale  neodpovídají  německému špicovi    samozřejmě  typem a nenesou genotyp ani genofond  německého špice, protože  jak  samy   vidíte, je to stále  zvětšenina  plemene  pomeranian .

A tak by to mělo být.  Můžeme to vidět  např.  u plemene   francouzský pudl .  Kde  si  jsou  ve všech velikostních  rázech  od  královského pudla  až po toy pudla  stále typem  podobní, tedy  zmenšenina  plemene  tzv. plemeno  přes  kopírák, zrovna  tak   je  typem  stejný  standardní  jezevčík , ale i ten nejmenší,   králičí  jezevčík.

Když se nad tím zamyslíte, není  to absurdní ?  Pokud  poradci chovu přeřadí přerostlého pomeraniana  mezi  německé špice, znamená  to, že  tedy   odpovídá  standardu. Jenom podle bonitační  tabulky mu napíší ;  je to typ pomeraniana,  ale na výstavách je nestandardní.

Ale  většina chovatelů klasických standardních  německých špiců  hledají  takového  to  "nestandardního malého špice „  pro nakrytí    feny. Protože je to novodobý  a  poradci chovu požehnaný,   chovatelský  trend. A pokračuje začarovaný kruh. Postupně se tak  mění pohledový standard  a  typ německého špice.

Jsem  jenom   řadový  člen  klubu špiců, ale tento chov prostě nemá pro mě  logiku a  je proti mému etickému a morálnímu chovatelskému  kodexu  a nikdo mě nepřesvědčí, že  to  je  pro obě  plemena  dobře.

Jsem  pro to, aby se poradci chovu všech okolních  evropských států  a  států, kteří  sousedí  přímo  s  Německem ,  sjednotili  na  názoru  ohledně   problematiky  chovu dvou příbuzných  a odlišných plemen  a posuzování dvou odlišných  plemen  na výstavách pod jedním standardem  tj.   pomeraniana  a německého špice  a apelovali na německé vedení Spolku pro německé špice o  oddělení  obou  plemen  dřív, než zanikne plemeno  německý špic.

 Pomeranian  by  se měl  zařadit jako samostatné plemeno mezi  společenská  plemena, kam také patří. Téměř  všechny   členské státy  FCI -  v severní  Evropě ,  asijské státy, Nový Zéland ,  Austrálie , vyjma Ruska,  mají  plemeno pomeranian  zařazené  mezi  společenskými  plemeny  a oddělené od malých německých špiců. 

Proč  likvidovat  jedním plemenem dvě plemena ( za  1. pomeraniana - křížením  s německým špicem zplaní  a za  2. německého  špice  křížením s pomeranianem -  německý špic se mění    na mezityp  -  ani  pomeranian  ani  německý  špic).  Proč  po  desítky  let  prošlechťovaným   pomeranianem, který má  svůj  daný standard,   vytvářet  mezitypy , poddruh  německého špice  a  pomeraniana vracet do doby vývoje v 19. století. Proč  ničit  historické německé plemeno, které  má  také  svů j  standard  a zrovna tak své obdivovatele, jako pomeranian?  Kdo  má  za  tento   likvidační  chov  německého špice zodpovědnost ?  Všichni, kteří si nestojí za čistým  chovem plemene a nehájí čistý chov obou plemen.

 JE TO TO SAMÉ, JAKO BYCH CHTĚLA ANGLICKÉHO KOKRA VYLEPŠIT AMERICKÝM KOKRŠPANĚLEM

( byl vyšlechtěn v USA z anglického kokršpaněla).

Přerostlý  typický  pomeranian  je  jako  malý  špic na výstavě  nestandardní, 
ale  v chovu  je  standardní a velmi žádaný. Má to nějakou chovatelskou logiku ? 

Canton BOB má určitě taky víc jak 23

Pomeranian nad 25 cm

Pomeranian nad 25 cm

Pomeranian  vlevo s dobrými 25 cm na výstavě v USA

Pomeranian ve velikosti nejméně 25 cm

Krásný pomeranian Salsa Pacific Ocean In One Drop PUZIRIK - také žádný drobeček