Dne 27.8. O8 jsme se vydali  na výstavu Bundessieger  Ausstellung do Tullnu v Rakousku, kde ten den posuzoval špice pan Machetanz, předseda Spolku špiců v Německu. Byli jsme velmi zvědaví, jak bude reagovat  na  střihem upravené pomeraniany a vůbec, jak celkově bude posuzovat tuto trpasličí varietu špice. Celkem posuzoval 10 pomeranianů amerického  chovu. 

SOFFIES SNOOP DOG ve třídě šampionů získal CACA a i když byl bez konkurence, podle hodnocení, které dostal od  pana Machetanze, jme zjistili, že se  moc líbil. Kontrola chrupu = korektní  nůžkový skus,  výborná kvalita srsti, srst ve výstavní kondici  =  bez odezvy na střih a opět nehledal pan rozhodčí  žádnou fontanelu, jak je to zvykem u některých našich rozhodčích  a hlavně  u  bonitace, kde se  to stalo  mýtusem. Na konci hodnocení napsal,  vynikající předvedení !!!
JAN SHARS One Man Show „Chicky“ získal v mezitřídě CACA. Dále pak v konkurenci ostatních  pomeranianů včetně Snoopyho, získal  CACIB a nakonec i BOB.
Myslím si, že je to pro nás to největší vyznamenání  a zadostiučinění za tu celou dobu našeho snažení v chovu a vystavování.

Pan Machetanz si s velkým zájmem na závěr po posouzení všechny uchazeče o BOBa  vyfotil. Fotil nejen celou  skupinu, ale vyfotil si pak každého pomeraniana extra, ve výstavním postoji. Bylo to překvapivé, ale velmi chvályhodné a myslím si, že nás  majitele pejsků tento zájem od garanta plemene přinejmenším zahřál u srdce. Bylo vidět, že se mu všichni moc  líbí!  Jenom mě  mrzí, že  se zatím chlubím  cizím peřím.
V soutěži  o Jugendbester vyhrála krásná maličká pomeranianka z CHS Powerpom Thajsko, majitelky Urzsuly Mendak. Gratuluji !!!
Chce-li člověk čelit nespravedlnostem, bojovat za nové myšlení a vyměnit zajeté zrezavělé koleje a rozjet se po nových kolejích,  musí  se o věcech  přesvědčit sám na vlastní oči, udělat si  svůj vlastní úsudek,  mít svůj názor a hlavně,  nezklamat svoji vizi. My ji máme.
Pro nás to byla další důležitá škola v chovatelově  životě.  Opět jsme v mnohém  prohlédli a v něčem i zmoudřeli.  Děkujeme  našemu stávajícímu výboru a jistým rozhodčím, ale i přátelům,  že nás donutili jezdit na zahraniční výstavy !!!
Zjistili jsme totiž,  jak v Lipsku (již podruhé) na Speciálce špiců VDH, tak v Tullnu, že  myšlení německých představitelů Spolku  pro špice a garanta pomeraniana,  je někde úplně jinde, než je v našem Klubu.  Němci mají  k trpasličímu rázu špice  a vědí asi velmi dobře proč (jsou to vesměs již pomeraniani import. z USA a jejich potomci),  skutečně benevolentní přístup, který dopomohl toto plemeno v Německu rozšířit. Jak je vidět, střihová úprava jim  vůbec nevadí. BOB získala od pana Machetanze i střihově upravená fenka typického malého oranžového  špice z Ruska !  V Německu, ale i všude jinde ve svobodné a demokratické Evropě (snad kromě Francie, ale nevím to úplně přesně) se uchovňuje  pouze výstavami!  Ubezpečuji vás, že  se  žádné premoláry u pomeranianů nepočítají, tedy i nesledují  a fontanely se  nevyhledávají !!!

 „Žába na prameni sedí“  v našem Klubu. Brzdou   v rozšíření  variety trpasličího špice - pomeraniana  v Čechách,   je pouze  ta „naše  zajetá česká věhlasná bonitace“ s ještě věhlasnější kontroverzní bonitační kartou  a naše  po desetiletí téměř stejná  odborná bonitační komise pro německé špice, která chce rozhodovat o všem a o všech.  A že je to za našemi hranicemi úplně jinak,  je nezajímá.  Co k tomu mohu říci ? Jenom tolik, že jejich  neustálé se  odvolávání  na garanta plemene  (Německo), je jenom záminka  několika členů našeho výboru, jak nevyhovět a potlačit zbytečnými předpisy a nařízeními  chov pomeranianů  a  neochota  z jejich strany přizpůsobit chovné podmínky pro tuto varietu trpasličího špice, která se vyvíjela mimo evropský  kontinent. Měli by si uvědomit, že tedy má  i logicky  jiný genofond, než má kontinentální německý špic. 
Nyní,  po zkušenostech ze zahraničí, si nepřejeme   skutečně  nic jiného, než  to dělat tak, jak to dělá garant tohoto plemene !!!
Nemusím se stále opakovat, ale  je neustálou pravdou, že opět na nás a určitě i na  dalších pár českých  sympatických vystavovatelů německých špiců (všichni získali BOB a i ty si fotil pan Machetanz), kteří se zúčastnili této výstavy,  dýchla poklidná atmosféra rakouské výstavy, s jejím vynikajícím zázemím i atmosférou. Bylo nám všem opět nádherně! Přálo  nám i příjemné podzimní  slunečné počasí.
Druhý den jsme jeli  na MVP do Českých Budějovic  povzbudit pár našich přátel, kteří ten den vystavovali. Nebudu nic hodnotit a ani nechci, jenom přiznám, že jsme si  s manželem  po příjezdu z Budějovické výstavy  museli v teple domova a v  kruhu svých psích přátel,   dát dobrou lahvinku červeného vína, abychom  vrátili  do líček  červenou barvu a vrátila se k nám dobrá nálada, jaká vládla v Tullnu. 
Omlouváme se za některé nekvalitní fotky.

Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
CHicky v karavanu  Chicky se těší na výstavu Hala zvenčí Výstavní kruh  (hala Tulln)
Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
Dilina Royal Gangster Paradis Marylin Fancy´s Powerpom 2x
Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
CHicky  pod drobnohledem profesionální posuzování CACIB BOB
Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
Jugendsieger fena  z CHS Powerpom vlevo CHICKY, vpravo SNOOPY BOB Chickyho zpečetěný
podpisem p.Machetanze
Konec

Pro zvětšení klikněte
Rozhovor pana Brzobohatého s panem Machetanzem.
  O čem?  Můžete hádat.   Brzy se to všichni dozvíte.