Rady zvlášt pro začínající chovatele pomeranianů

Česko patří mezi evropskou velmoc v chovu plemene  německý špic trpasličí a německý  malý  špic.

 Bohužel  stávající standard FCI č.97 pro německé špice umožňuje zatím zařazení dvou odlišných plemen tj.  německého špice trpasličího a  pomeraniana    i   vlčího špice  a  keeshonda  pod  jeden standard i přesto, že má každé toto plemeno svůj historicky  samostatný  detailně propracovaný   standard v zemích vývoje.  Chovné linie německého špice trpasličího a pomeraniana jsou odděleny od sebe již přes 150 let, takže nemají obě formy plemene stejný genofond. Z tohoto důvodu  bychom chtěli předložit pár dobře míněných rad a poznatků  pro  chovatele pomeranianů amerického standardu, kteří se chovají po celém světě. Německý trpasličí špic se chová pouze ve státech okolo Německa.

Jen pro zajímavost, ještě trochu z  historie keeshonda. K prvním importům holandského špice do Anglie došlo roku 1905 a brzy se začalo s jeho chovem. Teprve díky podnětu od britských chovatelů ožil zájem o plemeno keeshond i v rodném Nizozemsku a v roce 1926 vyšel oficiální standard. AKC uznalo plemeno v roce 1930 a v roce 1935 vznikl klub chovatelů keeshondů. Holandský špic, nebo-li keeshond byl oficiálně prohlášen národním plemenem Nizozemska. Ale opět jsme u stejného problému. Jsou země, které jej prohlašují opět za stejné plemeno, jako je německý vlčí špic. Keeshondy  zatím nechováme, proto se k tomuto plemeni nebudu dál šířeji vyjadřovat.

Nyní dále jen k plemeni pomeranian. Na rozdíl od  některých chovatelů německých špiců, kteří díky křížení již nevědí, jak má německý špic podle standardu vypadat,  my chovatelé  pomeranianů máme jasno, jak pomeranian vypadat má.   Známe jeho standard  ze  země jeho vývoje. A chceme-li zachovat jeho typ, protože jsme si toto plemeno vybrali z důvodu, že nás velmi upoutalo a to  svojí odlišností od německého standardního špice, musíme dodržovat typ plemene podle standardu USA a Kanady. Na zahraničních  výstavách  vyšší třídy  vidíme téměř naprosto vyrovnané typy tohoto plemene, které se řídí  právě standardem USA, protože by  podle standardu FCI vypadali prostě jinak, jednoduše řečeno, jako německý trpasličí špic. Podívejte se na mojí fotodokumentaci   na stránce  NOVINKY - Evropská výstava Budapešť  2008 a  Světová výstava Bratislava 2009 a dále ukázka z výstavy  Westminstr  USA  2009,  video   zde a  video ukázka  z výstavy v Thajsku  (mimochodem Thajsko  je  členskou  zemí  FCI)   - zde

Chceme-li dodržet typ pomeraniana, musíme dodržovat USA Standard. Standard FCI  č. 97, z 5.3. 1998, je pro nás pouze „ ? “

Upozornění  na  závažnou změnu na  vstupních stránkách Verein für Deutsche  Spitze - rasse Zwergspitz , která se týká nového vizuálního pohledu na německé trpasličí špice a  která nastala v dubnu roku 2010, až po napsání a vložení tohoto článku na mé webové stránky. Pozorně si přečtětě tento krátký  dodatečně vložený článek :

Ještě do minulého měsíce (březen  2010) byl pod  odkazem  na německé stránky VDS rasse Zwergspitz zobrazen tento německý trpasličí špic  (foto vlevo) a asi na popud  některých německých  chovatelů, kteří chovají pomeraniany vyměněn. Byl vložen  obrázek trpasličího špice a to v naprosto jiném typu, než ten předchozí.
(obrázek vpravo) Toto není německý trpasličí špic, ale varieta trpasličího špice, s předky z USA od chovatelky paní Bettiny Nolte z chovatelské stanice  of little Gangsters Paradise, která chová na importech z USA. Je to
p o m e r a n i a n  amerického standardu.
Němečtí představitelé Spolku pro německé špice tak  podepsali verdikt plemenu německý trpasličí špic v Evropě. Co bude s chovateli, kteří budou chtít dál chovat standardní německé  trpasličí špice ? Bude to jejich konec/Schluss ? O to se  budou muset  postarat  již sami chovatelé NŠ.
Plemeno, které  se Němcům "vrátilo"  bez jakékoliv účasti na šlechtění a  prošlechtěné po 150 letech z Velké Británie a USA  do této podoby (foto vpravo použito jako  novodobý pohledový standard NŠ trpasličího) a bezmyšlenkovitě  bylo  přiřazeno k NŠ, by mělo přestavenstvo Verein für Deutsche Spitze ovšem pojmenovat tak, jak se v originálu jmenuje - POMERANIAN. Jinak je to vůči chovatelům NŠ velmi neseriózní tah a je  velmi zavádějící.

Kliknete-li na německé stránky   http://www.vdh.de/rasse_beschreibung/509/Zwergspitzobjeví se tento  standardní německý trpasličí špic. Ano, takto má vypadat německý trpasličí špic, podle standardu FCI č.97 5.3.1998, ale mi chovatelé pomeranianů jsme si toto plemeno nekoupili a ani jej chovat nechceme.
Zadívejte se pořádně  na obličejovou  část hlavy německého trpasličího špice, která je naprosto jiná ve výrazu, než  u plemene pomeranian a na srst.  Pesíky jsou sice delší, ale hladké a  lesklé. Zadívejte  na úhlení předních i zadních končetin.  Jde o strmé úhlení, tzv. šavlový postoj. Toto úhlení je pro velkou většinu špicovitých plemen typické. Zadívejte se  na osrstění končetin. Je obrostlá krátkou přilehlou srstí .

 Původní foto německého tpasličího špice, které bylo uváděno na vstupních  německých stránkách  VDH- VDS/Zwergspitz, do konce března 2010. A dnes 4.6.2010 jsem  zjistila, že se  na této stránce  opět pracuje. Uvidíme, co se nového objeví. Nechme se překvapit.

 

FOTO – pomeraniana Standard pomeranian USA kostra+obrys

Kliknete-li na  stránky  amerického klubu pomeranianů http://americanpomeranianclub.org/ objeví se tento standardní pomeranian. Ano a takto má toto plemeno vypadat podle amerického standardu a takového chci také chovat.
Porovnejte standardního  německého trpasličího špice (dále jen NŠ)  vyšlechtěného ve střední Evropě se  standardním   pomeranianem  vyšlechtěným v USA.

Nesrovnávejte s typy  pomeranianů, které vidíte na internetu  v běžné americké inzerci  a  i v některých amerických a kanadských chovech.  Jsou podobní klasickým německým špicům, ale  v chovu  renomovaných  chovatelských stanic  je neuvidíte  a   už v žádném případě je neuvidíte  na výstavách !

Zadívejte se na  obličejovou část  hlavy pomeraniana, která  vás  na první pohled  upoutá  svým půvabem  a která odlišuje  toto plemeno od  NŠ.  Pomeranian má výraz  plyšového medvídka. Jde o záměrně  vyšlechtěnou zkrácenou  čenichovou  partii s přechodem do výraznějšího stopu. Mozkovna je zarostlá oproti německému špicovi delší srstí, která postupně přechází do bohatého límce, takže uši se ztrácejí v záplavě husté, stojaté srsti.  Pesíky  se vyznačují  hrubší  strukturou   - mají tendenci  trčet  (srst je matnější) a mezi pesíky se nachází bohatá jemná podsada. Po sestřihu  hrubší pesíky  spolu s bohatou   podsadu drží srst v trčícím postavení.  Pomeranian se správnou strukturou srsti téměř nikdy  nevylíná jako německý špic, u kterého jsou velmi zřetelné jarní a podzimní periody. U pomeraniana se jedná  pouze o první silnější vylínání okolo prvního roku, po kterém   pomeranianovi  narůstá postupně  dospělá,  charakterisktická  srst. Zde je ukázka vývoje pomeraniana  od útlého štěněcího věku až po úplnou zralost - zde.

S pomeranianem můžete  po celý rok chodit na výstavu. Je téměř neustále ve výstavní kondici. U pánevních končetin  je hlavně významný  úhel   kolenního  a hleznového kloubu. Tyto poměry tvoří  tzv. správné/normální  úhlení zadních končetin. Je to další  typická  odlišnost, která byla opět záměrně prošlechtěna u tohoto plemene. Jak jsem  již shora uvedla, většina špicovitých plemen má strmé postavení předních i pánevních končetin a tak je tomu i u klasického NŠ.  Další odlišností od NŠ je  osrstění končetin, které jsou  ve většině případech u  kvalitních chovných jedinců  obrostlé delší  hustou  srstí. Prsty u pomeraniana jsou kratší a vytváří  kočičí tlapku. Ocas je vysoko nasazen, pokud možno  nesen  rovně, po směru hřbetní linie, směrem k hlavě. NŠ  má ocas sice také vysoko nasazen, ale  ve většině  případech stočený na hřbetě buď na levou nebo pravou stranu a jeho srst spadá  ze hřbetu buď do levé nebo pravé strany a nebo v lepším případě  vytváří rozkvetlý květ chrizantémy.
Je proto dobré znát rozdíly obou typů špiců  a tak se dobře  orientovat mezi oběma plemeny.

Pozor na štěňata  z křížení  NŠ x  pomeranian.  Mohou  to být velmi roztomilá  štěňata, velmi podobná  štěňatům pomeranianů, ale s přibývajícími měsíci se většinou všechno mění a ve většině případech se najednou  kolem 5.měsíce ( psí puberta)  mění  typ psa.Tzv. "kuřecí“ bohatá, jemná,  nadýchaná   srst  se po pátém měsíci vytratí a v dospělosti naroste kříženci typická srst pro německé špice. Dojde většinou  k rozčarování.

Samozřejmě, že i v chovu čistokrevných pomeranianů se objevují typy podobné NŠ, kteří  ale nemají pro chovatele chovnou  hodnotu  (jedná se hlavně  o pohlaví  psa) a dál  by se takový jedinec  v chovu pomeranianů neměl  uplatňovat.   Průměrné feny pomeranianů (ne netypické) po standardních rodičích se mohou dál zušlechťovat kvalitním standardním čistým pomeranianem psem a mohou nás velmi překvapit kvalitním odchovem. Pomeranian  je v plné zralosti, kolem   24 měsíce. Do tohoto stáří se stále formuje hlava (zavápňují se malé fontanely a stává se i často, že se srovnají malé nedostatky v délce čelistí), srst se stává ještě typičtější a zhoustne.  Velmi nadějní pomeraniani  pro chov jsou  v plné kráse již od 9  měsíce, ale až do 24 měsíce se jim modeluje  hlava a  kvalitní  srst se stává ještě typičtější-houstne po celém těle, včetně nohou.  Tito jedinci většinou patří ke špičkovým výstavním  a  chovným  jedincům a ve světě mají nepředstavitelně  vysokou chovatelskou hodnotu !!! např.

43 BISA,14 BISS,
Ch. Pufpride Sweet Dreams, ROMS, HOF, GC
Am.Can.Bis.Th. ch.
Sarlight's Dream come true aka 'PACO'Starlights -PACO
Am.Can.Th.Ind.Ch.
Starlights My Sweet Dream PREDO

Z krytí  pomeranian x NŠ  se může narodit  i  nahodilý-výjimečný  krásný jedinec, který je typem srovnatelný s prošlechtěným  pomeranianem, ale  který je  pro chov pomeranianů naprosto nevhodný  a to z důvodu  jeho původu. Použitím tohoto jedince na již roky prošlechtěného pomeraniana se budou odchovy  opět vracet   k původnímu plemeni německý špic.  Odchovy se rozhodí  v typu  a  postupně  prošlechtěné plemeno tzv. zplaní. Německý špic má velmi silný gen ( špicové patří mezi jedno z nejstarších psích plemen a i prapes byl podobný špicovi)  a  proto se v chovu   velmi silně  prosazuje jeho typ. I kříženec špice, třeba NŠ s jezevčíkem vypadá více jak špic, než jako jezevčík. Tedy chci  tím říci, že  je lepší si  koupit průměrnou fenku pomeraniana (prosím, nemyslím nestandardní) po typově prošlechtěných  rodičích, která  ve spojení s vhodným  psem čistého typového  pomeraniana,  může dávat překvapivě kvalitní štěňata, jak jsem již shora uvedla. Proto pozorně studujte rodokmeny štěňat.

 Krásný  mezityp pes se hodí pouze na feny německých špiců, pro vylepšení jejich odchovů. Tak,  jak se to nyní v chovu praktikuje  nejenom u nás.  Němci již před lety sice zakázali přeřazování pomeranianů mezi malé špice z  důvodu  pomeranianizace NŠ, ale prodejem přerostlých pomeranianů - zwergspitzů  (protože by se  jinak vyřadili v Německu  z chovu) z Německa do zemí, kde je povoleno přeřazování ( což je většina států právě kolem Německa, včetně Česka), se zase jako bumerang vrátí do země původu, ale  pod plemenem malý špic. Malý špic tak prochází postupnou, nezadržitelnou pomeranianizací  a změnou  typu.Vidíme to na zahraničních výstavách. Malý špic se začíná  díky pomeranianizaci  i  upravovat, což mu přidává na kompaktnosti a úpravnosti/uhlazenosti a především líbivosti.   To, co se nyní praktikuje v chovu NŠ je vlastně postupné přetváření  standardního NŠ  na NŠ typu pomeranian amerického standardu  a přeřazováním přejde až do velikosti středního špice.  Je to jen otázka času, kdy se bude muset změnit standard malého špice.  Přeci se krásní přerostlí pomeraniani a mezitypy, kteří se podobají více  pomeranianovi než NŠ, nehodí na „zavážku“,  že ?  

Takže vážení představitelé Verein für Deutsche Spitze. Tak toto jste skutečně nedomysleli.

 V posledních letech nastal v Rusku boom s importy pomeranianů z USA, Kanady a z členských zemí FCI, kde se pomeraniani chovají jako samostatné plemeno, které bylo do těchto zemí opět importováno z USA , Kanady a Británie. Chovatelé, kteří importují pomeraniany, si štěňata vybírají pouze u renomovaných stanic, takže se importují většinou štěňata skutečně typická, po vynikajících chovných jedincích. V Rusku se pomeranian stal velmi oblíbený. Ruští chovatelé mají nejen vynikající výsledky v  chovu, jak je vidět na výstavách, ale také se tam najdou chovatelé, jako všude jinde v Evropě, kteří nabízejí i takové odchovy tzv. „ pomeranianů“, které jsou klamné. V některých chovatelských stanicích v rodokmenu  štěňat „na prodej“ jsem zjistila  příklad ;třeba ve  třetí generaci se u velmi pěkného štěněte objeví  matka, jako registr – původ matky neznámý a na 100% je použita fena  NŠ, která byla nalezena na nějakém ruském venkově/děrévně  (příklad – v rodokmenu najdete jméno GABRIELA   a dále  bez názvu chovatelské stanice) a otec štěněte  je  import z USA, pomeranian ověnčený tituly, PŘÍKLAD ZDE a   další příklad   ANER  (čená fena, nestandardního německého špice, bez názvu CHS) - zde.

 Tato nabídka je velmi varující pro chovatele pomeranianů. Takovému štěněti se prosím vyhněte, i kdyby bylo sebekrásnější !!!,  protože se jedná o nahodilého, výjimečného jedince, který vám může zničit vaše celé  chovatelské úsilí  !!!

V dnešní době téměř každý chovatel německého trpasličího špice  prodává štěňata pod názvem plemene pomeranian a to samozřejmě  pro lepší  prodejnost.

Je to ale klamná nabídka.

Jelikož   je ve standardu  německého špice  plemeno  pomeranian  začleněno k plemenu německý trpasličí špic a to pod lomítko, umožňuje to plemenné knize (dále PK) zapisovat pod plemeno dvě odlišná plemena a tak vlastně umožňuje legálně chovatelům nabízet štěňata, pod klamným názvem. A jelikož je pomeranian žádané plemeno, používají tento název i při nabídce štěněte novému zájemci.

My jsme chtěli ( rok 2007-2009) prosadit v Klubu špiců  a na  PK, že  pokud se jedná o naprosto evidentní importované pomeraniany, kteří mají v rodokmenu zapsáno  plemeno pomeranian a nebo mají v PP z obou stran předky ze zemí vývoje plemene,  aby se v rodokmenu pravost-čistokrevnost plemene  zvýraznila. Bylo nám to přislíbeno,  ale bohužel slib nebyl dodržen. Čistokrevnost a zachování  typů obou variet špiců by byla vyřešila  i Sekce chovatelů a přátel   pomeranianů, zastřešená Klubem špiců a nebo samostatný Klub pomeranianů pod Klubem málopočetných plemen.I toto bylo vše zamítnuto a zmařeno.
Každý z nás má svoje oblíbené plemeno a nikdo nemá právo měnit název plemene na příloze k originálu PP/Pedigree. Úkolem výboru Klubu by měla být podpora svých členů a umožnit chovatelům čistokrevně chovat to, co si chovatel vybere za plemeno a také tak plemeno pojmenovat. Jde přece o čistokrevný chov a proto jsme vstoupili do klubu, ne ? Nemluvě o tom, že plemeno pomeranian je uznané FCI.
- zde  

Každý z nás má svoje oblíbené plemeno a nikdo nemá právo měnit název plemene na příloze k originálu PP/Pedigree. Úkolem výboru Klubu by měla být podpora svých členů a umožnit chovatelům čistokrevně chovat to, co si chovatel vybere za plemeno a také tak plemeno pojmenovat. Jde přece o čistokrevný chov a proto jsme vstoupili do klubu, ne ? Nemluvě o tom, že plemeno pomeranian je uznané FCI.

  My jsme si vybrali s manželem plemeno pomeranian  právě   pro jeho odlišnosti  od plemene německý trpasličí špic. Všude jinde např. v severských evropských státech a ve většině státech, které jsou dál od německých hranic a kteří jsou členy FCI se chová pouze pomeranian, který nahradil něm. trpasličího špice. Pomeranian se chová odděleně od ostatních variet/velikostí  německého špice. Tím se zachovává čistokrevnost obou plemen.  

Klikněte na toto logo  Canis Minor - Kluby pro malá společenská plemena, Dánsko.Otevře se vám stránka. Klikněte  prosím, vlevo pod nadpisem Racerne (rasy) na tlačítko Klubbens  racer ( Kluby plemen). Otevře se vám stránka a šipkou si najeďte postupně podle abecedy na  plemeno POMERANIAN gruppe- skupina 23. Klikněte na plemeno Pomeranian a otevře se vám stránka, kde se vám objeví standard  POMERANIAN   FCI, kam je vlastně toto plemeno přičleněno pod lomítko, k německému trpasličímu špicovi.  Ve všech severských státech je plemeno pomeranian odděleno od  klasických německých  špiců a ještě sympaticky přičleněno mezi společenská plemena. Pomeranian tedy  může být chován v samostatném Klubu, jako plemeno POMERANIAN, se  standardem FCI  a se stejnými chovatelskými podmínkami, jako jsou ve stávajícím Klubu špiců ale s tím rozdílem, že se bude plemeno pomeranian pouze čistokrevně šlechtit.

Pomeraniana  jsme si vybrali kromě jeho typových odlišností i pro jeho odlišnou  povahu. A líbí se nám právě proto, že se u nich střihem  zvýrazňuje jejich prošlechtěná kompaktní postava.

Někdo jiný si  zas  vybere německého špice právě pro jeho povahu, jeho přirozený vzhled, kde není nutná střihová úprava a i pro jeho daleko snadnější odchovy.

Nikdy se  nesmíříme s tím,  jako  i  ostatní  chovatelé čistokrevných  pomeranianů,  se kterými hovoříme na zahraničních  výstavách, že pomeranian  a německý špic   je  jedno a to samé plemeno.

Je to  mystifikace  lidí.

 I  Němci zrušením přeřazování NŠ před 12 lety  vlastně přiznali, že s  pomeranianizací   malého špice se jim měnilo plemeno.  Tedy zákonitě a logicky je pomeranian  jiné  plemeno, než jejich původní  kontinentální staroněmecké plemeno. Mají pouze stejný původ.  Před  200 lety se nacházeli v okolí pomořanska. Ovšem jedna linie  plemene se vyvíjela v zemích kontinentální  Evropy a druhá linie  plemene  mimo  kontinent  (Velká Británie, USA).   

Jsou to prostě  dnes  dvě odlišná plemena, stejně jako  anglický a americký kokršpaněl - ( americký kokršpaněl byl také vyšlechtěn z původního anglického kokršpaněla a byl změněn téměř ve stejných znacích, jako pomeranian).

Proto pouze pečlivým studiem předků štěněte zjistíte, zda jde o jedno nebo o druhé plemeno a nebo o dvě plemena v  jednom.