Co se objevilo na FB profilu Kynologického magazínu eCanis, dne 2.6.2019

Na fb profilu Kynologického  magazínu  eCanis,  ze dne 2.6. 2019 jsem náhodou narazila na článek, kde paní mluvčí  ČMKU píše, že  chovatelé záměrně vytvářejí "rádoby vzácné barvy"  a na toto chci odpovedět.

Pani mluvčí i když si jí jinak vážím, mluví o tom, že někteří chovatelé záměrně vytvářejí "rádoby vzácné " barvy. Určitě nezná historii chovu tohoto plemene a tak by neměla o tomto plemeni ani hovořit. Plemeno pomeranian  se dostal do celého světa z Anglie, Ameriky, Kanady, kde tato vybarvení existují v jejich standardech viz   http://americanpomeranianclub.org/standard.htm
Takže logicky pani mluvčí, pokud importujeme pomeraniany  ze zemí, kde bylo toto plemeno vyšlechtěno, (
protože  pomeranian nebyl vyšlechtěn v  Německu, ale pouze německý trpasličí špic) do zemí po celém světě,  nechápeme proto, proč  Německo nepovoluje vybarvení, která vznikla šlechtěním v těchto státech I když  byl pomeranian přiřazen nesmyslně ke standardu německého špice  !!! a píše se ve standardu včetně pomeraniana, takže by měl být standard stejný se vším všudy, včetně barev  (chápu i trochu nepovolené  merle vybarvení, ale zodpovědní chovatelé jistě znají, jaké vybarvení při  krytí by měli použít, aby se nešířila hluchota - o tom by měla být vedena chovatelská školení), bohužel pro samé restrikce a zbytečné papírování a byrokracii, která zabírá členům výboru mnoho času, nezbývá čas na žádná chovatelská školení. Ze zájmových spolků se vytvořilo složité monstrum a byrokracie (úřednická vláda).

Ne nadarmo se říká, že největším nepřítelem chovatele je vlastní Klub, což je brzda rozvoje plemene a samostatnosti chovatele a jeho šlechtitelských vizí.

Takže odpověď zní :  proto se nám  logicky   a  jednoduše  řečeno u pomeranianů rodí a to  ne,  že bychom " vytvářeli nové vzácné  vybarvení rádoby a úmyslně",   nesou tato pro nás vzácná vybarvení a nesou je ve svém DNA u  importů z těchto vyjmenovaných zemí a tak i  v odchovech. FCI z nařízení vedení VDS  zakazuje některé barvy, jinde (AKC,CKC, UK) země původu prošlechtění plemene a  barev tohoto plemene, barvy ve standardu povoluje  a dopodrobna popisuje. Je to hříčka nesmyslů a lidské hlouposti a dalo by se říci i hruběji lidské blbosti, že se nedovedou zástupci VDS (Verein fur Deutsche Spitze) domluvit se zástupci AKC, UK na jednom standardu, včetně barev !!!  a ještě mám námitku, nechápu, že se elektronicky nespojí představitelé klubů ve střední Evropě a nežádají o nápravu standardu ohledně barev !!!

Pokračuji :

A odpoveď na to, které vybarvení a které plemeno nese hluchotu. 

V tomto  článku je ještě mimo jiné zmíňka,  že bílí pomeraniani mohou nosit hluchotu a jsou vytvářeni chovateli  úmyslně jako "vzácné"vybarvení a jsou chovateli nabízeni s PP. Tak to mně jako dlouholetou chovatelku pomeranianů "dostalo".

Vyjmuto z článku na eCanis  -   tady je odkaz na ten článek:   dole  úryvek z článku  https://www.ecanis.cz/clanky/chovat-nebo-nechovat-pod-fci-_1204.html

" Na PP mají nárok všechna štěňata z vrhu – ať jich je třeba dvanáct nebo, ať jsou třeba „růžová“!
V dalších případech zde máme zbarvení, která někteří  „taky chovatelé“ vytvářejí úmyslně.  Jde o barvy rádoby „vzácné“, které se v chovu nevyskytují a přesto tato štěňata někdo inzeruje jako psy s PP. Příkladem může být třeba bílý pomeranian, blumerle francouzský buldoček, či čokoládový německý ovčák. Bohužel to tak je a na jednom známém inzertním portálu se to těmito „raritami“ přímo hemží. Podobné je to i z miniaturizací některých plemen.
Pomineme-li fakt, že některé zbarvení nám mohou způsobit zdravotní problémy (např. bílý pomeranian může trpět vrozenou hluchotou atd.), je třeba si uvědomit, že i když si koupím pejska, který je s PP, ale v barvách, které FCI neuznává, znamená to, že nemohu nikdy navštívit žádnou z akcí pořádaných CMKU (krajská výstava, MVP, NVP atd...)."

 Není to vůči chovatelům bílých německých špiců, kteří jsou chováni již přes 150 let a pomeranianů zavádějící  ? Pani mluvčí, to  není  albín, je to jednobarevný pes s pigmentem !!! Proč není jmenován třeba  bílý pudl, maltézský pinč, boloňák, slovenský čuvač, maďarský kuvacz atd.

A nyní k věci. Která plemena mohou nést hluchotu a slepotu.

VIZ TENTO ČLÁNEK, který je velmi zajímavý a poučný :     file:///C:/Users/Hana/Pictures/18_dedicnost_bile_barvy.pdf

zde je jen  pár příkladů ras, které mohou trpět hluchotou

Obecně se australští ovčáci těší dobrému zdraví a jsou poměrně odolní. Důležité je vybrat štěně od dobrých chovatelů, který dbá na zdravotní předpoklady u předků. Pozor si dejte hlavně na štěňata po křížení dvou rodičů s merle genem, která mohou mít problémy s hluchotou a slepotou.

Louisiánský leopardí pes.Nejčastěji toto plemeno trpí dědičnou hluchotou, obzvláště pak čistě bílí jedinci či jedinci s bílým podkladem. Častokrát jsou hluchá štěňata utracena a rodiče vyloučeni z chovu, aby se nemoc nešířila dále.

Shetlandský ovčák-alias šeltie.

Německá doga. Chov bílých tygrů je v Německu zakázán, protože jeho chov zvířatům přináší nežádoucí utrpení. Skvrnití psí mohou být nositeli takzvaného merle faktoru. Při páření dvou skvrnitých zvířat by se mohla narodit mláďata pro merle faktor homozygotní. Postižená štěňata trpí slepotou a částečnou hluchotou.