Kterými nemocemi trpí pomeraniani.
 


Pomeraniani jsou většinou velmi zdravé a houževnaté plemeno.  Jako všechna ostatní plemena mají pomeraniani sklony k určitým zdravotním problémům více než ostatní.  Toto je seznam nejběžnějších problémů typických pro toto plemeno. 

Luxace čéšky:
Stav, kdy se čéška vysmekne ze svého žlábku.  Jde většinou o zděděnou poruchu, ale může být způsobená i zraněním.  Stupeň luxace se liší od mírné, kdy je pes téměř neovlivněn, až po těžkou, která vyžaduje operaci.  Nenechte se diagnózou luxace čéšky odradit, protože většina pomeranianů s touto poruchou vede normální život a v případě těžké poruchy vyřeší tento problém operativní zákrok.
Příznaky:
V mírných případech se tlapa postižené nohy stáčí směrem dovnitř a hlezno směřuje směrem ven.  Když se koleno vysmekne, pes natáhne zadní nohu podél svého těla, tlapkou bude mířit směrem k čumáku a zažije značnou bolest.  Vezměte svého pomeraniana k veterináři a požádejte ho, aby vám ukázal jak vrátit koleno zpět na své místo. 
Prosím vezměte na vědomí, že pro zachování dobrého chovu by se pes s luxací čéšky neměl řadit do chovu. 

luxace pately Stupnice zhoršování  luxace pately - O je negativní nález

Hypotyreóza:
Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy).  Štítná žláza má mnoho různých funkcí, je ale nejznámější svou rolí  v rámci regulace metabolismu.  Hypotyreóza je stav, k kterému dojde pokud není produkován dostatek tyroxinu.
Příznaky:
Nárůst váhy/obesita, vypadávání srsti, suchá srst / nadměrné línání, vysoký krevní cholesterol, anemie, špatné snášení chladu a pomalý tep.  
Ošetření:
Denní dávka syntetického tyroxinu po zbytek života psa. 

Kolaps trachey:
Pokud váš pomeranian vydává kejhavý zvuk nebo zní jako by vykašlával/a chuchvalec chlupů, může být problémem jeho/její průdušnice.  
Poruchu lze diagnostikovat pomocí rentgenu a obvykle se předepisují léky na utlumení kašle.
Může jít problém ohrožující život, proto ho nikdy neignorujte. 

Hypoglykémie:
Náhlý pokles hladiny glukózy v krvi se vyskytuje spíše u toy plemen.  A obvykle se vyskytuje u velmi mladých štěňat, ale může se objevit i u starších, stresovaných pomeranianů.
Příznaky:
Náhlý kolaps, slabost, třesení, a někdy křeče.
Pokud má váš pomeranian tyto příznaky, okamžitě vyhledejte svého zvěrolékaře. 

 Black Skin - BSD (černá kůže)
Příznaky BSD se neprojeví  ihned.  V šesti měsících začne štěňatům pomeranianů růst jejich dospělá srst.  Při chorobě black skin štěňatům dospělá srst nikdy nenaroste.  V osmnácti měsících vypadává srst štěňatům v chuchvalcích kolem zadní části, ocasu, a zad u stehen.  Kůže zčerná nebo zešediví, ale nevytváří se žádné vředy, ani nevychází zápach.   Štěně zůstává dále zdravým zvířetem.  Srst může znovu narůst, obzvláště po kastraci.
Jde o poměrně neobvyklou poruchu, ale může k ní dojít.
Další typ této poruchy se objevuje v pozdějším věku, kdy srst, která vypadá normálně začně řídnout; nejdříve začne vypadávat na zadní části stehen a hýždí a pokračuje směrem nahoru po zádech.
Pes lze samozřejmě léčit, ale každý jedinec s různými výsledky.  Například terapií  s adrenálním pohlavním hormonem, methyltesteronem, lysodrenem, růstovými hormony, cimetidinem, lysodrenem, prednisonem, ale všechny tyto léky mají různé míry úspěšnosti. Více informací shlédnete  na 
pcoc/black-skin-disease.htm ( z USA zdrojů).
Zatím jediné úspěšné  řešení  k opětnému osrstění  psa  je  kastrace zvířete.

Zachování štěněčích zubů:
Některým pomeranianům zůstanou štěněčí zuby.  Některým pomeranianům vyrostou dvě řady zubů, což je běžné u toy plemen.   Řada štěněčích zubů by se měla odstranit, protože tato řada navíc může poškodit skus.  Štěňatům by se měly dávat hračky na žvýkání, protože pomáhají uvolnit štěněčí zuby.  Pokud psa neukazujete na výstavách, je lepší počkat s vytrháváním, protože obvykle zuby vypadnou sami.  Pokud bude nutné, navštivte svého veterináře ohledně vytrhávání takových zubů, což se často dělá, když je štěně v narkóze z jiného důvodu. 

Informace  z dánských klubových stránek
 
Hana Brzobohatá
Chovatelská stanice pomeranianů FCI „z Malebného povltaví“
Kennel Pomeranian FCI „z Malebneho povltavi“
www.pomeranian.cz