Mezinárodní výstava  psů INTERDOG BOHEMIA  v  Mladé Boleslavi  26.8.2012,  rozhodčí paní B.Ovesná starší 

Opět utekl rok a na Krásné louce v Mladé Boleslavi se konala  za krásného počasí mezinárodní výstava psů všech plemen.

Můj dojem s posuzování  v našem kruhu ? ; byl velmi rozčarovaný.

Německých trpasličích špiců/pomeranianů  bylo příhlášeno 26, což je vzrůstající počet vystavovatelů.

Nejvíce byli obsazeny kruhy mladých a šampionů.

Při nástupu do kruhu ve třídě šampionů bylo nejvíce nastoupených trpaslíků  ( 5). O BOBa bojovali  trpaslíci  všehochuti  a  všehotypu. Od  krásně upraveného osochaného pomeraniana z Ruska a Česka, přes přírodně upraveného pomeraniana s nejnutnějším střihem, přes mezitypy (ani pomeranian ani něm. trpasličí špic - nyní budu psát jen  ntš)  a až po tzv. „německého trpasličího špice“. Proč používám úvozovky ? Každý  tento  již „ntš“  má  již  v předcích také nějakého pomeraniana, takže to v jádru není  také čistý německý trpasličí špic, ale řadí se také mezi mezityp, který se ale  více typem blíží  původnímu  ntš. Prostě v kruhu jakoby se sešlo několik  plemen trpasličích  špiců.

To není vidět u žádného  jiného plemene !!! a už vůbec ne na  zahraničních prestižních výstavách !!!

I když budete od rána do večera studovat standard plemene  německý trpasličí špic/pomeranian, tak  stejně zjistíte na výstavách, že vlastně nic o standardu nevíte, protože si neznalý řekne ; který vlastně ten pejsek bude vybrán podle standardu a který mu nejblíže odpovídá typem? Ve  standardu a tak , jak se zapisuje plemeno v plemenné knize  jako plemeno německý trpasličí špic/pomeranian, tak  opravdu tomuto názvu  plemene přísluší plemeno spojené ze dvou plemen. Plemenná kniha vlastně registruje křížence – dvě plemena  odlišná v genofondu  a fenotypu.
Do posuzování  rozhodčího, kterému  typu  daného plemene dá přednost  mluvit nebudu a  nemám na to právo. Je to věc názoru a pohledu na plemeno.  A  ani  nebudu soudit jeho svědomí  zda se dívá na psa, či na druhý konec vodítka při posuzování. Buď ho má nebo nemá.  Totiž každý máme to své svědomí. Ale podle nás všech kolem, co jsme výstavu pozorovali, tak jsme usoudili jednotně, že  to nebyla  Dog Show, ale  Face Show. Mohli jsme otevřít i sázkovou kancelář.

A  co se nám vůbec nelíbilo ? Bylo to  docela necitlivé zacházení s našimi trpaslíčky, při prohlídce stavby kostry, prohlídky tlamičky  a  počítání zubů na stole. Někteří citlivější pejskové i vykvikli.  Jakoby rozhodčí  zapomněla,  že je  na výstavě  a  má na stole společenské mrňavé  plemeno. Dalo se to přirovnat k  bonitací některého ze služebních  plemen. Ale na druhou stranu jsem zase  slyšela, že  to u paní rozhodčí nebývá zvykem. Tak nevím, zda se jí ty naše maličké „potvůrky“ vůbec  líbily. 

Víc vám již neřeknu, protože si svoje ostatní dojmy  z posuzování a názory o rozhodčím  a ovšem co se děje kolem, nechám pouze pro sebe.
Ovšem tato výstava měla i pozitiva. Hezké počasí, dobrá jídla a hodně stánků, kde se dalo hezky utrácet. Zasmáli jsme se  v kruhu starých  přátel, popovídali o chovu a strastech chovu,  ale také jsme poznali  opět nové sympatické přátele. Viděli jsme krásné pomeraniany  nejen z Ruska, ale i krásného neosochaného minipomeraniánka z Německa, ale také  i  krásné  pomíčky z Česka. Jsem ráda, vlastně šťastná, že  chovatelů  pomeranianů  mezi mladými lidmi přibývá a že k nám zabloudili i vystavovatelé z ciziny. A o tom to všechno je.  Jenom se obávám, jestli zase po nedělním posuzování nezmizí.

Ale jedno vám řeknu, že již mě tento rozhodčí nikdy, nikdy, prostě nikdy neuvidí. Někomu udělám i radost, ale větší radost udělám sobě, protože si  radši  za ty peníze koupím dobrý oběd  třeba v Alkronu, nebo pozvu  vnoučata do McDonalda  a nebo koupím super premiové krmivo pro psy.

Do fotogalerie  jsem vložila jen pár pejsků  a to  hlavně těch, co  byli na výstavě poprvé a nebo přijeli až z dálky a neznáme je. Nikdo z nás nefotil, nebylo proč.


Rus.Ch. Aviator of Dream Grand Iz Ruzy BIG 1 3x BIS z Ruska


Grand  Ch. Hanna Montana Grand Iz Ruzy  z Ruska


Int. Ch. Fon´s Feet Good Time   z Ruska


Shelwwa´s Mr. Lucky Luke   z Německa