Mezinárodní výstava Litoměřice 2009

Ráno jsme vyjížděli do Litoměřic se zataženou oblohou  v zádech a káplo na nás i pár kapek deště.To nepřidávalo na náladě.  Po příjezdu na výstaviště se rozevřelo  nebe a  usmálo se na nás nejen sluníčko, ale usmívalo se na nás  i pár přátel.  Jak příjemné.
Byli jsme velmi zvědaví na posuzování  známé paní rozhodčí Ing. Petrusové, která pro nás však  byla  „neznámou“ posuzovatelkou. 
Překvapila nás  velmi příjemným přístupem nejen k nám vystavovatelům, ale i  velmi  něžným  přístupem   ke psům.
Sešlo se  asi 22 malých špiců a jako vždy, téměř každý jiný ( německý špic, mezityp malého špice a přerostlý pomeranian včetně), asi 7 středních špiců a  pouze 6 trpasličích špiců ( německý trpasličí špic, jejich mezityp a pomeranian včetně). Malým a středním špicům jsem však nevěnovala  větší pozornost, protože moje srdeční plemeno je pomeranian a zlatý retrívr.
Paní rozhodčí  při posuzování dvou fen trpasličího špice v mezitřídě (Goldy a Kimi Liška od krbu)  zkonstatovala, že v kruhu posuzuje dvě odlišná plemena a skutečně z toho byla mírně rozhozená.

Pro zvtěšení klikněte
Jak se mám rozhodnout-posuzuji dvě plemena

Jen si tak přemýšlím a dumám nad tím, kam povede nadále neustálé přeřazování a  neustálé vkřižování pomeranianů do malých špiců.
               Povede to k tomu samému, o co se pokouší chovatelé  u trpasličího plemene špice. 
Ale  co nyní  s přerostlými pomeraniany, kteří jsou krásní, ale jiní než klasický německý špic, nebo  co s mezitypy, kterých je čím dál   více a kteří se typem hlavy podobají pomeranianům ? Štěstí mají ti přerostlí  pomeraniani  nebo mezitypy,  kterým narostl o trochu delší čumáček a ne zas tak bohatá srst, aby  se typem vešli  do standardu NŠ. Ovšem  smůlu mají  mezitypy a přerostlí pomeraniani, kteří  jsou příliš podobní  pomeranianům, takže vypadají i jinak. Ale i  přerostlí pomeraniani s delšími čumáčky mohou dál rodit netypické přerostlé „ tzv. nestandardní malé špice“. Jak se už také děje.
Myslím, že   vedení  spolku pro  německé špice vůbec  nedomyslelo důsledky přiřazení pomeranianů mezi německé špice.  Pomeraniani  byli a ještě jsou  v USA do 28 cm.
Výstavní pomeraniani  jsou velikostí - feny do 2,5 kg a psi do 2 kg. To odpovídá velikosti max. 23 cm. Ale větší typy se objevovat budou !!! Mají to v genech !!!
Jediné řešení, které mě stále napadá je, že  plemeno   p o m e r a n i a n   by  měla  být další varieta německého špice a měli by  být rozděleni do  velikostních rázů  od 19 cm  do 22 cm a větší kategorie  od 23 cm do  28 cm, nebo i o trochu více  ? (může se objevit i menší střeďáček, proč ne)  Je taky krásný!

Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení klikněte
fotka  (německého středního špice)
standardní typ 
fotka  (pomeranian ve velikosti středního špice)
BOB Mexiko

           Němečtí chovatelé, ale i chovatelé v jiných  zemí, kde pomeraniany chovají odděleně,  to  řeší šalamounsky  po svém a  přerostlé pomeraniany (v Německu se přestalo v roce 1999 přeřazovat)  prodávají  a budou  se dál  prodávat  do zemí, kde se špicové přeřazují. Ale to není žádné řešení, že pane Machetanzi,  protože se zase ze zemí, kde se přeřadí  mezi malé špice, vrátí zpět jako  malí špicové do Německa, ale i do  zemí, kde se německý špic  malý chová v klubech odděleně od pomeranianů a postupně se německý špic malý  a možná i střední špic,   touto okružní cestou  (je to trochu pomalejší než u nás)  přemění na  podobu   pomeraniana. 
Věřte tomu, že přerostlí pomeraniani  za to nemůžou, že jsou krásní a trochu dost  jiní a neodpovídají zatím německému standardu. Ale co to je za  standard plemene, podle kterého se  posuzují  2 odlišná    plemena (NŠ a pomeranian, vlčí špic a keeshond), neboť  každé toto plemeno má  již dlouhodobě  ve svých  zemích vývoje svoje originální  stanovené  standardy?  Co s nimi. Dát je na zavážku ? Nezadávat jim nejvyšší tituly, protože jsou tak krásní, ale nestandardní ? Není to hloupé a diskriminující ? A za co jsou trestáni?   Pouze za jedno :     Za neuvážené rozhodnutí  německého vedení spolku pro německé špice. 
 
     Je to prostě další varieta velké rodiny špiců a tak to mělo a má být.
 
A jak jsme dopadli? Krásně.
JAN SHARS COME FLY WITH ME  „GOLDY“ získala V1, CAC, CACIB
BOB získal zasloužilý  multišampion, pes  Andre Apri Cherry  - gratulujeme
 
V odpoledních soutěžích získal :
Nejkrásnější mladý pes   BARNY APRI CHERRY  -  1. místo     -  gratulujeme     (Mgr.  B.Ovesná)
 
Nakonec jsme to oslavili  na výstavišti zmrzlinou a vynikajícím česnekovým langošem.
A doma, jak jinak než dobrou sedmičkou dobrého červeného vína.

Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení kliknětec Pro zvtěšení klikněte
Naši milí přátelé a vnučka Těsně před vstupem do kruhu Nádherný Barny Anrýsek to má na háku
Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení klikněte
Něžná paní rozhodčí CAC je náš
Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení klikněte Pro zvtěšení klikněte
BOB dostal zasloužilý Andrýsek   Máme CAC a CACIB