Mezinárodní výstava psů  LIPSKO, rozhodčí paní Gerda Kastl  Německo

Dne 14.9.08 jsme se zúčastnili Nationale Zuchtschau v Lipsku, spojenou  se speciálkou špiců, kterou pořádal oddíl Verein  für Deutsche Spitze e.V. /Lipsko/.Posuzovala velmi příjemná  rozhodčí  paní Gerda Kastl z Německa a zaučovala novou  adeptku na posuzování špiců. O to více bylo důkladnější  prohlížení psů. Je to již podruhé, co jsme se zúčastnili speciální výstavy špiců v Německu  a vychutnali jsme si posuzování. Nejvíce zúčastněných  špiců bylo  34  vlčích  a jeden keeshond ze Švédska (získal CAC),  5 velkých bílých,  7 japonských, 6 středních, 12 malých a překvapivě  pouze 10 trpasličích špiců. Již podruhé jsme byli svědky posuzování špiců až  po malou varietu, kdy se prohlížely zuby, včetně premolárů. U trpasličí variety se kontroloval pouze skus  !!!(obrázek, kontrola zubů u Snoopyho - rozmazaná fotka).
V Německu je  pro  uchovnění psa či feny  směrodatný výsledek ze 2  výstav vyšší třídy, klubové nebo speciální,  s nejnižší známkou dobrá - Gut a je povinné vyšetření luxace pately  s výsledkem vyšetření  zapsaným  v PP. Ani  jednou jsem nezjistila jeden pohyb, který by  "pracně "  vyhledával na hlavě fontanelu !!! Pejsek byl pouze pohlazen pro uklidnění.  Rozhodčí byla překvapena střihovou úpravou, hlavně  v okolí zádě, ale celkově se jí náš pejsek natolik líbil, že mu dala  pro nás  velmi cenné druhé místo za souhlasného potlesku okolních nestranných  návštěvníků  výstavy, protože i těm se naši plyšáčci velice líbili, což nám dali náležitě najevo. Chicky získal  v mezitřídě  V1 a Res. CAC.  Jako téměř na každé výstavě,  šli opět spolu oba psi  v konkurenci  o získání  vítěze VDH, kde  Snoopy zabodoval a  za speciální výstavu VDH  získal Res. CAC .

Trpasličí špicové jsou  v Německu  na výstavy většinou upravováni pouze na nezbytných místech. Zastřižené ucho, tlapky a  maximálně hozený ocásek na záď. Střihová úprava pejsků, která je nezbytná ve většině  Evropských státech a hlavně na prestižních  výstavách,  tu je stejně jako u nás "nechtěná". Vloni zde vyhrál na mezinárodní výstavě, kterou posuzovala rozhodčí ze Švýcarska pejsek německé chovatelky, který byl až natolik "osochán", že vypadal skutečně jak plyšová hračka. Druhý den se konala národní výstava spojená se speciálkou špiců VDH a  tento pejsek skončil  u německé rozhodčí až třetí. Domnívám se, že pokud se stali Němci garantem pomeraniana,  bude se muset nová generace  německých rozhodčích včetně výboru spolku, který udává směr vývoje plemene ( všechny rozhodčí, co jsem poznala, jsou ve věkové kategorii od středních let nahoru)  přizpůsobit evropskému trendu  úpravy  trp. formy špice, jinak němečtí konzervativní  chovatelé se svými trpaslíky, kteří jsou vesměs už jen pomeraniani, budou muset chodit  jen na svoje  německé výstavy za  vybranými konzervativními  rozhodčími.

Opět jsme navázali nová přátelství a i  když jsme nebyli první, jeli  jsme ze zahraniční výstavy  jako vždy s  pocitem  příjemného vnitřního uspokojení. A opět jsme s manželem zkonstatovali i když je to proti lidovému rčení, všude hezky, bohužel, doma hůř.

Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
záběr na vyzdobený kruh Snoopy před vstupem do kruhu jsme připraveni


Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
důkladná prohlídka Chickyho prohlídka zubů u Snoopyho SNOOPY se předvádí


Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
společná fotka vítězů od leva, včetně paní rozhodčí krásný pomeranian paní Haidy Thieme


Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte Pro zvětšení klikněte
Vítěz VDH Vítěz VDH Odleva 1.,2. a 3.místo