Výživa a krmení malých a trpasličích plemen 

podrobně a  více  v tomto odkaze  zde

Je nutné se při nákupu řídit určitými zásadami. Nekupujte podezřele levné granule či konzervy,bývají z nekvalitních surovin.Laické pravidlo zní,že kvalitu krmení poznáte podle psích exkrementů. Když se hromádky rovnají sežrané dávce,změňte značku.Správná stolice je spíš menší a pevnější.

Rozhodně ale dodržujte to,štěně budete krmit štěněčími granulemi a starého psa krmením pro seniory.
Správné stravování je dneska věda.Není těžké se zorientovat v tom co a kdy psům dávat.Spíš bývá problém správně si vybrat s bohaté nabídky psí potravy na trhu.Určující znak doby je nedostatek času,a tak už málokdo svému mazlíčkovi pouze vyvařuje. Konzumaci hotové stravy navíc vidí většina odborníků nejraději.Kvalitní průmyslově vyráběná strava pro psy totiž často předbíhá trendy v lidské výživě-je skutečně vyvážená a zdravá.

 V potravě psa musejí být zastoupeny bílkoviny,sacharidy,tuky,minerální látky,vitaminy a voda v ideálním poměru.Ten se liší podle věku,velikosti,aktivity a zdravotního stavu psa.Složení by mělo být vždy na obale.Tuků by mělo být v granulích přibližně 20%(pro štěňata více,než odrostlé psy),proteinů 30%,vlákniny 3-4% a popeloviny do 8%.Dále by měla obsahovat minerální látky a vitamíny.Hodnoty vápníku a fosforu by se měli pohybovat kolem 1%.Pokud údaje na obale nejsou,pravděpodobně obsahují nadměrné množství sóje nebo nevyvážené množství vlákniny.
Malí psi sice spotřebují v absolutním měřítku menší množství krmiva, než psi velcí, o to větší jsou však nároky na jeho kvalitu a přesné dávkování.

Psi miniaturních a malých plemen dospívají nejdříve, ve věku 6 — 9 měsíců; v roce můžeme hovořit o plně vyvinutém, dospělém psu.

K nějvětším hmotnostním přírůstkům dochází do 5. měsíce života, nejvyšší připadá na 4. měsíc, v jehož průběhu štěně "přibere" 22 % finální tělesné hmotnosti dospělého psa. Na období mezi 6. a 8. měsícem pak připadá již jen 15 % konečné hmotnosti. 

Ze štěněcích pěti krmení v průběhu dne (nikoli noci!) psu malého plemene postačí jediná krmná dávka již v devíti měsících.
Pro výživu štěňat malých plemen jsou velice důležitá dvě základní pravidla:
- krmení musí být kvalitní
- štěně nesmí být krmeno víc, než je nezbytně nutné

Druhý požadavek
není až tak nelogický, jak by se mohlo na první pohled zdát.
U malých plemen totiž hrozí, že pes bez ohledu na genetiku v důsledku překrmování snadno přeroste.

Senioři
Všeobecně psi malých a středních plemen (tzn. o hmotnosti do 25 kg v dospělosti) lze považovat za starší od věku sedmi let. Proto je důležité, aby krmivo pro staršího psa bylo vysoce stravitelné a z kvalitních zdrojů.Pokud je krmíme levnými krmivy, která jsou plná soli, nekvalitních tuků a ochucovadel, dochází tak k nadměrnému zatěžování ledvin a jater zvířete. To zkracuje délku jeho života.
Starší zvířata mají často problémy se zubním kamenem. Je proto důležité udržovat hygienu dutiny ústní již od raného věku, abychom oddálili nástup těchto potíží. Při nedostatečné hygieně se může v dutině ústní vytvořit velké množství bakterií, které mohou negativně ovlivnit zdraví a funkčnost celého organismu. K tomu, abychom se vyvarovali těmto problémům, nám mohou pomoci speciální granule určené k péči o dutinu ústní. Ty mechanicky omezují tvorbu zubního plaku a následně zubního kamene. Dále je vhodné doplnit péči o hygienu dutiny ústní čistěním zubů zvířete speciální pastou a měkkým zubním kartáčkem.