Dog Show Izrael, 10.03.2012, nynější majitelka fen Maya Sthirbu mi zaslala fotky z výstav.
Je nám to s manželem moc líto, když vidíme  námi  vychované-milované dvě fenky  z USA Jan Shar´s Little Mimmie "Mimí" a Jan Shar´s Little Baby,  na výstavách v Izraeli, kde jsou velmi úspěšné.

Musela jsem je obě po dohodě s chovatelkou  z USA prodat  do Izraele, protože jim po přezubení nenarostl 6-tý řezák (měly  obě 1 řezák  zdvojený), ve spodní čelisti. Mám opravdu slzy v očích. Jsou krásné.

Není to lidská  hloupost a zbytečná přísnost od  poradců  chovu v Klubu německých špiců, vyloučit jinak krásné feny z chovu, pro tak banální záležitost ? Zvlášť  u tak krásného  společenského plemene? Vždyť to není žádná zdravotní vada, která by psovi ublížila. Nespadá to ani pod  týrání zvířete.Tento nedostatek, který má recesivní  dědičnost, neubírá pomíkovi nejenom  na kráse, ale i na  jeho výjimečné přátelské povaze.  V mnoha zemích se to toleruje a nebo i záměrně  "přehlíží". V USA, odkud se importují pomeraniani, se chybějící řezák toleruje.

Standard německého špice hovoří  o plnochruposti u středního špice a přesto poradci chovu uchovňují  jedince stř. špice i s chybějícími 3 premoláry. Standard  něm. špice hovoří o vylučujícím vybarvení jednobarevná s bílými znaky a přesto se do chovu uchovňují černí a  oranžoví jedinci s bílými pacičkami a náprsenkami.A i když je chov německých špiců v Česku snad nejrozšířenější v Evropě, přesto se tyto vylučující vady tolerují.

Svým způsobem mi je to jedno, že se tolerují chybějící premoláry  u variety středních  německých špiců a do chovu se dostanou jednobarevní jedinci NŠ malých, s bílými znaky,  protože tuto varietu špice nechováme. Chováme pomeraniany a pokud  por. chovu  německých špiců umí  "přivřít oko"   u  vylučujících vad německého špice, tak by to přivřené oko mělo platit pro všechny variety špice, včetně toho nejmenšího, málopočetného,   čistého pomeraniana.Myslíme si, že by se  měl nejprve rozšířit chov této variety, měla by se  rozšířit chovatelská základna  a  pak by se měla dělat jistá  selekce na nedostatky a vady. Ale selekci  v chovu by si  měl  dělat především sám chovatel, který má své záměry a chovatelské plány s plemenem  a  který si řídí většinou chov genealogickým  výběrem (znalost předků rodičovského páru, jejich plemenných znaků a především jejich výsledků v chovu) Když by už  měl  někdo v klubu  "pomáhat" a radit  v chovu pomeranianů, tak by to měl být člověk, který  má s tímto plemenem zkušenosti, kdo zná  problémy této variety, kdo se za chov pomeranianů  postaví a hlavně, kdo je chová. 

Ano, poradci chovu  německých špiců rozumí svému plemeni. Já  se přiznám, chovu německých špiců nerozumím.


Jan-Shar's My Little Mimmi, Best female pomeranian, CAC, BW - výstava v Izraeli 2012

 


sestra Jan Shar´s My Little Baby 1. místo CAJC feny -  na výstavě v Izraeli 2011