Kolik stojí přibližně  čistokrevný pomeranian  na chov a výstavy a také jen na mazlení-puppy for pet.
 
Pokud  si chcete zakládat na  kvalitním  chovu, svém chovatelském  renomé nebo jen tak mít krásného pejska na výstavy,  prosím, kupte si nebo  importujte pejska či fenku jen z vyhlášených renomovaných  chovatelských stanic.
Pokud vám někdo nabízí pomeraniana  „velmi kvalitního“  levně a nebo pod tyto přibližné ceny, o kterých budu právě psát,  je to velmi  podezřelý, ba nekalý obchod, ze strany  prodávajícího.  Můžete být pozdější  kvalitou štěněte a v dospělosti psa či feny od takového to chovatele, po takto velmi výhodné koupi,  velmi rozčarováni. S importem  štěňat   z USA od významných a vyhlášených  chovatelských stanic, které se chovem a šlechtěním pomeranianů  a exportem štěňat  zabývají  řadu let, jsem neměla nikdy žádné problémy. Platí se předem.  Jen jedna  chovatelská stanice mi k ceně  letu ještě   připočetla + vakcinace, přepravky, návštěvu veterináře, cestu na letiště, přespání v hotelu, čipování a agenta. Takže letecká doprava  s  vícenáklady mi vyšla téměř na stejnou cenu, jako cena  štěněte a dlouho jsem se z toho nemohla prospat. Vždy si  přes internet vyžádejte  smlouvu, kde budete podepisovat  cenu štěněte + leteckou dopravu jako celek = včetně. Neplaťte předem štěně a potom, za nějakou dobu cenu letecké cesty. Cena se může po mých neblahých  zkušenostech výrazně změnit.A jelikož máte štěně  již předem zaplacené, nezbývá vám, než na tuto druhou smlouvu,  cenu za letecké  zaslání štěněte včetně vícenákladů, přistoupit. Vyhnete se tím nemilému  překvapení.
 
Chcete-li koupit kvalitní  štěně  pomeraniana  ve stáří 4-5 měs. (s prvními zuby-nepřezubeného) z  USA nebo Kanady, počítejte s cenou od  renomovaných stanic  kolem 3.500 dolarů výše + leteckou  dopravu  (přibližně  kolem 900 dolarů). Vyšší ceny jsou tam, kde chovatelské stanice používají agentury,  pro zasílání živých zvířat.
 Import z Thajska,  Ruska a ostatní Evropy, kde chovají jenom pomeraniany  ( předci štěňat import z USA, Kanady) se pohybuje  nejméně od 2.500 EU výše, podle kvality štěňat. Thajci prodávají velmi kvalitní pomeraniany a zde počítejte s cenou  nejméně  3000 EU  za štěně + leteckou  cestu.
 
 Samozřejmě, že můžete sehnat  v USA i pomeraniany  za velmi nízké ceny, které také odpovídají velmi nízké kvalitě ( viz  inzeráty for sale na internetových stránkách), kde ale  nenajdete ani jednu renomovanou chovatelskou stanici, která by tímto způsobem nabízela štěňata. Někteří  štěněčí jedinci  nabízení k prodeji na internetě, s mašličkou  a s jinými cingrlátky na hlavě  pro upoutání pozornosti,  nedosahují  ani kvality  nekvalitních německých špiců u nás.  Renomované  kennely prodávají  štěňata  s jistými nedostatky pouze jako psa  na mazlení/ puppy for pet  (předkus, podkus, nestandardní vybarvení- což je pouze bílé znaky na jednobarevném podkladě, s depigmentací nosní houby, přerostlá štěňata apod.)  pouze na svých webových stránkách, kde  převážně popíšou  povahu štěňat a nedostatky a napíšou i přímou cenu za takové štěně. Stěně zde seženete za cenu 1500-2000 dolarů (a většinou jsou to starší štěňata, která jsou vykastrovaná).

V Česku se pohybuje cena  čistých typových pomeranianů přibližně takto :

Prosím, čtěte pozorně a prostudujte si vždy rodokmeny rodičů tohoto plemene  (něm. špic v předcích rodokmenu x čistý  pomeranian - není nikdy pomeranian a štěňata z těchto vrhů ač mohou být mezi nimi  nahodilí jedinci v typu pomeraniana, jsou v Česku často  prodávána  jako pomeranian za stejnou cenu jako čistý pomeranian. Ovšem tito jedinci (především psi)   nejsou  dále vhodní pro chov čistých pomeranianů a hlavně chovatele, kteří chtějí chovat plemeno pomeranian, protože ve spojení s čistým pomeranianem vám tento jedinec rozhodí odchovy  a bude se vám objevovat většina štěňat v odchovu jako mezityp (NŠ x Pom) a nebo v typu německý špic (NŠ).

Dávám příklad, který mluví za všechno  : Lidské miminko se nikdy nenarodí s orlím nosem. Ten se projeví až po pubertě. 

Nadějní tzv. typoví jedinci čistých pomeranianů   v českých renomovaných chovatelských stanicích jsou  prodávána v 9.  týdnech stáří štěněte od 50.000 Kč výše.

Z důvodu přísných uchovnění čistých  pomeranianů v České republice,  se v naší chovatelské stanici  prodávají pro chov a výstavy   již  jedinci bez  rizika viditelných  vad a to ve stáří od 7 měsíců ( týká se to přezubení,  uzavření fontanel a sestouplých varlátek u pejsků ). Tito jedinci  mají již nejen velmi vysokou chovatelskou  hodnotu,  ale i  cenu. Jiná dohoda je při stanovení vzájemných podmínek samozřejně možná.     

 

Příklady :
Náš  pes SOFFIES SNOOP DOG, pro kterého jsme si zajeli  do Dánska a kterému bylo v té době  10. měsíců, nás přišel  na 3.000  EU a to nepočítám  cestu ( což je ještě  velmi přijatelná   cena )
 
Importovaný dospělý pes z USA bez ocenění  přijde  nejméně na 5.000 dolarů + letecká doprava
Importovaný dospělý pes s oceněním Champion  od 10.000 dolarů výše + cesta 
Štěně  (ve stáří 4.-5. měs.) importované z USA stojí  od  3.500 dolarů + letecká cesta
 (
http://charspoms.net/available.htm)

Cena kvalitního štěněte z  Velké Británie vás  přjde na 1000 - 2500  liber + letecká doprava.

Štěňata  importovaná z Ruska  stojí   od  2000 dolarů výše + letecká doprava, ale také kolem  3.000 EU + letecká doprava 
Pes importovaný z Thajska  a to (4 -5 měs. štěně),   přišlo přítelkyni  z Polska  na 3.000 EU + letecká cesta (doletěla si pro něho osobně)   atd. apod.
 
Cenu za štěně nelze paušalizovat  a je závislá na kvalitě každého jednotlivého štěněte. 
 
Příklady byly použity  nejen  z mé vlastní zkušenosti, ale i  ze zkušeností mých   přátel z Čech a Evropy.

Chtěla bych se ještě zmínit o běžných  cenách za krytí v zahraničí. Cena za krytí je opět závislá na chovné hodnotě psa a  pohybuje se od 500 do 1000 EU  a při nezabřeznutí se odměna za krytí   nevrací, ale krytí se  pouze opakuje.
 
Proto by každý chovatel  měl  znát kvalitu  a hodnotu svého chovu a podle toho i  nabízet jednotlivá štěňata. A ten, kdo si je  jistý svojí kvalitou a hodnotou chovu, by neměl jít s cenou kvalitního, typického čistokrevného pomeraniana pod  cenu, danou ve světě.
 
 Místo chovatelů by  nastoupili  obávaní množitelé,  kterých je bohužel v naší republice  nadpoloviční  většina.