EVROPSKÁ VÝSTAVA CELJE 2010

Jediným vystavovatelem německých trpasličích špiců/pomeranianů z Česka byl pan Miroslav Černohorský s jeho odchovem. Najdete ho na videu Intermediate male/psi a female/feny. Vystavoval opravdu krásného malého pejska Cairo Lví domov (jestli jsem to dobře pochopila z videa, Cairo získal Excellent 3 a jestli to tak je, tak  moc gratulujeme)  a  ve fenách předvedl Bibione Lví domov ( a  dodatečně jsem zjistila, že i ta získala Excellent 3, takže opět gratulujeme!). Zúčastnil se i  soutěže páry- najdete na videu BOB/pairs.
Ale opět  na této prestižní výstavě nenajdete žádného zástupce z Německa. A víte proč? Protože si jsou Němci vědomi, že jejich německý trpasličí špic a jejich  ve větší míře i  mezityp NŠ/pom, ale  i pomeraniani  již odchovaní v Německu, mají v konkurenci naprosto ukázkově upravených  pomeranianů ruských a thajských chovatelů  nulovou šanci. Importovaní pomeraniani z USA do celého světa,  prostě odsunuli německé trpasličí špice a jejich mezitypy do pozadí. Jeden z největších boomů  v importu pomeranianů z USA,  nastal právě v Rusku. A momentálně i nejtypičtější pomeraniany najdeme právě i v Rusku (ale pozor, jak kde, a  jak  která chov. stanice  - i zde se kříží !!!). Zaslouženě obsadili ty nejvyšší posty. Co do počtu úspěšných pomeranianů měla  největší úspěšnost  ruská chov. stanice Dan-Star-Kom, chovatelky  Lyudmily Komyakovové
  (která chová pouze na importech z USA a na opravdu typově vyjímečných rodičích) - zde
Pomeraniani jsou oproti
německému trp. špicoviať se to  někomu líbí nebo nelíbí  upravení, uhlazení, kompaktnější, líbivější a ještě jinak a  jednoduše řečeno    jsou prostě úplně jiní.

Německý špic   x    německý špic   nikdy neporodí    pomeraniana.    A o tom to všechno  je.