Reakce na poslední bonitaci konanou dne 26. 2. 2011, v hotelu Slánka, Černošice, spojenou s Výroční členskou schůzí

Opět jsem nevěřila s manželem vlastním očím a uším, když jsem se dozvěděla, že ten den nebyl uchovněn pes- čistý pomeranian paní Renaty
Volšické, pro jeho příliš jemnou vatovitou srst. Jeho bonitace byla odložena o 3 měsíce později. A co potom?

Tuto srst někteří pomeraniani prostě mají. Najdete jí i u plemene keeshond, (i když není úplně ideální podle standardu německého špice).
*Oni to totiž ale němečtí špicové nejsou*.*Na to se nesmí zapomínat.* Několik takových pomeranianů najdete i v renomované chov. stanici SOFFIE´S paní Vinny Jacobsen z Dánska. I mě se tato srst objevila u psa Teddyho. Jak jsem již shora uvedla, není to úplně ideální srst podle standardu NŠ, ale je to vynikající chovný základ pro další chov pomeranianů, kteří předávají potomkům hustou " tzv. nelínající srst". Jak říkám ; když už ( já s manželem jsem proti bonitaci, protože chovatel sám by si měl určit, co se mu hodí nebo nehodí do chovu), tak bonitaci/uchovnění pomeranianů by měl dělat znalý chovatel tohoto plemene, který má zkušenosti s chovem tohoto pro většinu chovatelů německých špiců neznámého plemene.Nedá se srst německého špice podle standardu postaveném na německém špicovi srovnávat se srstí pomeranianů, kde je bohužel zatím více typů srsti. A tak to prostě je.

Viz obrázková ukázka z renomované chovatelské stanice *Soffies*. Všimněte si prosím, mimo štěňat, srsti u těchto pomeranianů :
Soffies Bad Mama
Soffies 2 Sexy
Soffies Happy Moonwalker
Soffies Dark Knight (příklad jemné vatovité srsti)

   
V základu vatovitá srst u psa z CHS Chriscendo Kanada Vatovitá  srst u keeshonda